DNS záznamy: Jak je spravovat a k čemu slouží

DNS záznamy jsou klíčové pro fungování na internetu. Ale aby vše fungovalo, jak má, je důležité je umět správně spravovat. Sebemenší chybička může zapříčinit například nefunkční web nebo e-maily. My vás dnes naučíme, jak se takovým kiksům vyhnout.

V článku si detailně popíšeme všechny druhy záznamů a ukážeme vám, jak je správně nastavit u hostingu i u serveru.

Co jsou DNS záznamy

DNS záznamy (Domain Name System) jsou textové informace, vázané na doménu a sdělující internetu, kde (na jakém serveru) se jaká služba (web, e-maily…) k doméně nachází. DNS záznamy nastavujete u toho providera, který vám spravuje DNS servery. Ty pro .cz domény zjistíte na NIC.CZ.

Podívejte se také na video, kde lidsky vysvětlujeme problematiku DNS záznamů:

Jak spravovat DNS záznamy ze Zákaznického Centra

Spravovat DNS záznamy můžete v Zákaznickém Centru v Domény>Detail domény>DNS>Správa DNS záznamů.

Jak změnit DNS záznamy

Nyní se nacházíte v přehledu všech DNS záznamů pro konkrétní doménu. Všimněte si, že si můžete záznamy podle potřeby i vyfiltrovat. Jakmile budete chtít začít s úpravami, stačí kliknout na ikonku pera nacházející se vedle každého ze záznamů.

Jak spravovat DNS záznamy z VPS Centra

DNS lze nastavit i z VPS Centra. Bývá to ale pouze zkratka do Zákaznického Centra. Musíte mít VPS i Zákaznické Centrum navzájem propojené. Respektive, obě aplikace musí být připsané stejnému klientovi. Pokud to tak není, DNS nastavte raději ze Zákaznického Centra.

Seznam všech DNS záznamů

Typů DNS záznamů je hned několik. Každý má svůj nezastupitelný účel, my si popíšeme pár těch základních a ukážeme si, jak je nastavit jak pro server, tak pro hosting.

A záznam

„A“ záznam se používá spolu s „AAAA“ pro správné zobrazení webu. Do něj se zadává IPv4 adresa a celý záznam říká, na jaký server má doména směřovat.

Například: Hosting máme na IPv4 adrese 1.2.3.4., kde je uložený web pro doménu zlatnickova.cz

Nastavení A záznamu ze Zákaznického Centra

Vpravo nahoře klikněte na „Přidat nový záznam“, objeví se před vámi formulář, kde vyplníte konkrétní typ záznamu (v tomto případě zvolíte typ „A“) a jeho hodnotu.

Nastavení A záznamu na VPS

Jděte do vašeho VPS Centra. „A“ záznam vašeho serveru naleznete v instalačním protokolu, který jsme vám zaslali do e-mailu po aktivaci. Tam je zároveň i IP adresa vašeho serveru. IP adresa jde také vyčíst přímo z vašeho VPS Centra v sekci DNS:

Nastavení A záznamu pro hosting

Pokud máte hosting i doménu od nás, není třeba už nic nastavovat. Pokud ne, správnou IP adresu najdete opět v aktivačním e-mailu. Nebo můžete kontaktovat naši podporu, kde vám DNS rádi nastavíme.

AAAA záznam

Stejný princip jako u „A“ záznamu. Tento typ záznamu však potřebuje IPv6 adresu.

Například: Hosting máme na IPv6 adrese 2001:0db8::0001 a pro správné fungování musí být dobře nastavené jak A, tak i AAAA záznam. Kam hodnoty vložit se můžete podívat níže.

MX záznam

Slouží k nasměrování domény na server pošty. Jednoduše řečeno, je nepostradatelný pro správné fungování e-mailů. Díky tomuto záznamu doména ví, kam má e-mailové zprávy posílat.

Nastavení MX záznamu na VPS

Například: Koupil jsem virtuální server u Váš Hosting a přišel mi server s označením box99.vas-server.cz, nyní jej musím v DNS nastavit jako poštovní server.

Jak na to:

Z VPS Centra:

Ze Zákaznického Centra:

Nastavení MX záznamu pro hosting

Například: Nastavení e-mailů pro hosting:
Pro hosting je nastavení jednoduché, do pole „hodnota“ napište „mail.vas-hosting.cz

CNAME záznam

Záznam „CNAME“ říká, že daná doména je aliasem pro doménu jinou. Mají společné pouze DNS záznamy, ale obsah ne.

Například: Společnost XXXX zaslala údaje k nastavení CNAME url123.aaa.cz a chtějí nastavit alias na 123.url.com

Jak na to:

Z VPS Centra:

Ze Zákaznického Centra:

TXT záznam

Se využívá pro zapsání libovolného textového řetězce do DNS záznamů domény. Nejčastěji se sem zapisuje SPF záznam.

SPF záznam tedy Sender Policy Framework je záznam technologie, která na základě adresy odesílatele e-mailu ověřuje, zda je poštovní server pro danou doménu autorizovaný k odesílání e-mailů. Díky SPF záznamu můžete určit, které servery jsou autorizované a které nikoliv, ty budou zakázané. Maily tak získávají na důvěryhodnosti a je tak menší pravděpodobnost, že skončí ve spamu.

Například: Chceme nastavit SPF záznam pro doménu aaa.cz. S tím, že servery uvedené v MX záznamech budou považované za ty důvěryhodné.

Jak na to:

Ze Zákaznického Centra:

SRV záznam

SRV nebo-li „Service record“ záznam je jedna z kategorií dat upřesňující informace o dostupnosti služeb.

Například: Dostali jsme od Microsoftu úkol přidat následující SRV záznam _sip._tcp.aaa.cz SRV: 0 5 5060 sipserver.example.com.

Jak na to:

Zákaznické Centrum:

CAA záznam

CAA (Certification Authority Authorization) umožňuje specifikovat, jaké certifikační autority mohou vystavit bezpečnostní SSL certifikát pro název domény.

Například: Chceme pro doménu aaa.cz vystavit certifikát pouze od Let’s Encrypt.

Jak na to:

Zákaznické Centrum:

TTL –⁠ Time To Live

Time TLive označuje maximální dobu, po kterou je možné v cache uchovat data pomocného serveru.

Pokud změníte hodnotu v rámečku a kliknete na nastavit, změna TTL se promítne u všech záznamů, které na doméně jsou. Je to ale trochu alchymie. Velmi také záleží na nastavení konkrétních prohlížečů.

Pomohl vám tento článek?

Podobné články