aktualizováno 1/2024
Nedávno jsme na našem blogu rozebírali rozdíly mezi webhostingem a VPS, a kdy po jakém řešení se vám vyplatí sáhnout. Dneska se podíváme blíže právě na dedikované servery, neboli VDS.
Co to je dedikovaný server (VDS)?
Virtual Dedicated Server je dedikovaný server v datacentru, který slouží pouze vám. Čím je tak výjimečný:
- Když to zjednodušíme, tak VDS má výkonové výhody fyzického serveru a díky virtualizaci je zároveň flexibilní a stabilní stejně jako naše VPS.
- Navíc ale máte vyhrazené disky, takže systém rychleji čte a zapisuje data.
- Máte také vyhrazenou linku s konektivitou 1/Gbps a neomezeným přenosem dat.
- Serveru je zajištěný i hardware (HW) servis 24/7 právě v případě poruchy disků nebo jiného HW.
- Díky virtualizaci není problém migrovat z jednoho fyzického stroje na další, v případě, že potřebujete např. navýšit parametry nebo přejít z VPS řešení právě na dedikovaný server.
Má to však jednu nevýhodu. Tím, že se jedná o dedikovaný server, který patří pouze vám (máte jej pronajatý pro sebe), je tak o poznání dražší. Perfektně se tedy hodí do náročnějšího prostředí, kde potřebujete mít výkonný a spolehlivý stroj.
VPS Centrum
Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.
Jaký je rozdíl mezi VDS a VPS?
Hlavní rozdíl je, že VDS je kompletně virtualizovaný. Narozdíl od VPS, kde se jedná o virtualizaci pouze na úrovni operačního systému. U VPS řešení je na jednom fyzickém serveru umístěno kolem 8 „sousedů“ a jeden pár disku pak sdílí 3-4 zákazníci. VDS však máte celý jenom pro sebe, takže vás nikdo nemůže žádným způsobem omezovat ani zpomalovat.
Stejně jako u VPS máte možnost si vybrat, jestli chcete dedikovaný server s naším VPS Centrem nebo čistou instalací. Tady se snažíme zase dělat rozdíly, co nejmenší.
K dedikovanému serveru máte:
- Root přístup.
- Technickou podporu.
- Předinstalované aplikace včetně našeho VPS Centra.
- Vyhrazené disky a vlastní linku (1/Gbps).
Jak se VDS spravuje?
K serveru si můžete vybrat, jestli jej chcete spravovat pomocí našeho VPS centra a nebo získat pouze čistou instalaci Linuxu s root přístupem. Na požádání nainstalujeme CentOS, Ubuntu nebo i BSD. Defaultně instalujeme nejnovější verzi Debianu s naším VPS centrem.
Mrkněte na video, jak snadno se s VPS Centrem pracuje:
Díky naší administraci si na serveru jednoduše z webového prohlížeče přidáte další domény, upravíte konfiguraci PHP, nastavíte automatické zálohování, anebo dokonce zkontrolujete logy, které si v grafické podobě zobrazíte a můžete v nich i hledat. Můžete vytvořit přístupy i další osobě, která bude mít přístup jenom ke konkrétní doméně nebo službě.
Hlídáme také dostupnost serveru a kontrolujeme velikost e-mailové fronty proti nechtěnému rozesílání spamu. Po domluvě můžeme hlídat i výkon serveru – využití CPU, RAM a obsazenost disku.
Mrkněte na články o našem VPS Centru:
Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů
Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.
- VPS Centrum díl 1 – Základní info o aplikaci.
- VPS Centrum díl 2 – O bezpečnosti.
- VPS Centrum 3. díl – LAMP.
Jaké jsou parametry dedikovaného serveru?
Celkově nabízíme 8 různých řešení, na co lze VDS vhodně využít. Najdete zde servery s HDD i SSD disky. Data máme vždy uložená redundantně v RAID poli, aby vás výpadek disku nikdy neohrozil. Využíváme procesory značky Intel Xeon a kvalitní SSD disky Intel a Samsung.
Mrkněte na kompletní přehled parametrů.
Co za aplikace můžete na VDS nainstalovat?
K serveru dodáváme samozřejmě předinstalované aplikace jako je naše VPS centrum, klasický LAMP, webmail, webftp, Let’s Encrypt, Nginx a spousty dalších. Na server v pořádku dostanete i řadu cloud aplikací jako OwnCloud, Docker nebo oblíbenou marketingovou aplikaci Mautic a spousty dalších. Tady zkrátka není rozdíl, jestli aplikaci budete instalovat na VPS nebo na dedikovaný server.
Návody, které jsme pro vás už napsali:
- Jak nainstalovat Nextcloud – aneb vlastní cloudové uložiště.
- Jak nainstalovat GitLab.
- Jak nainstalovat Mautic – marketingového pomocníka.
- Jak nainstalovat OpenVPN – vlastní VPN.
Pro koho je VDS určené?
Pro zákazníky, kteří spravují jeden nebo i více náročnějších projektů s vysokou návštěvností a kladou velký důraz na vysokou dostupnost a flexibilitu. VDS běží na vysoce kvalitním serveru, který je určen pro služby s vysokými nároky.
Máte už zaběhlý projekt a potřebujete nutně navýšit výkon? Ale bojíte se, že migraci nezvládnete? Tak není nic jednoduššího než nám napsat a domluvit se jak a kdy projekt co nejrychleji přemístit na nový server.
Jak vidíte, virtuální dedikovaný server (VDS) má opravdu všechny výhody virtuálního serveru (VPS) a výkonově se rovná fyzickým serverům a navíc díky virtualizaci se snadno spravuje a migruje.