Po roce jsme k nám opět pozvali full-stack vývojáře Tomáše Smetku, zakladatele projektu Pobo Page Builder, který nám představil v jednom z našich prvních rozhovorů. Ve zkratce jde o nástroj, jehož cílem je co nejvíce usnadnit a zefektivnit psaní contentu – popisků produktů a obsahu na blog. Pomocník, který dokáže nahradit v podstatě tři lidi ve firmě – copywritera, kodéra i grafika.
Nás po roce zajímá, jak za ten čas jeho dítko vyrostlo, kam se posunul i sám Tomáš a jeho tým a pohovořili jsme také o technologii, se kterou vymysleli řešení, které si odkryjeme v dalším, navazujícím článku.
Tomáši, my jsme se tu potkali zhruba před rokem, kdy jsi nám představil svůj toho času „baby projekt“ Pobo Page Builder. Můžeš nám říct, jak mezitím, za ten rok, vyrostl? Kam jste se posunuli vy a na čem momentálně pracujete?
Ahoj,
za rok jsme toho stihli opravdu mnoho – rozšířili jsme tým o Marka, co by PHP vývojáře a Julii, která se věnuje UX a podpoře. Klientům jsme nabídli nové možnosti vytváření vzhledu produktových stránek a přidali několik zajímavých novinek v podobě napojení obsahu na Marketplace a překladu obsahu pomocí DeepL. Zavedli jsme také kreditový systém, který se velmi osvědčil.
VPS Centrum
Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.
K cestu k nám také našel dodavatel mobilních telefonů Alligator, kterému se staráme o produktové stránky na Shoptetu.
Aktuálně pracujeme na tom, aby bylo technické řešení stabilní, bez technologického dluhu a obecně automatizujeme procesy ve firmě.
Jak vidíš proměnu trhu s AI ve vašem businessu? Připravujete nějaké integrace GPT i do Pobo page builderu?
AI hraje v Pobo silnou roli. Máme nástroj pro návrh textu s typografickou kontrolou nebo možnost vytvořit si kompletní popisek s obrázky na jeden klik. AI je na text velmi dobře použitelná, násobně usnadňuje a zefektivňuje e-shopům práci.
V brzké době plánujeme spustit copilota, který podle analytiky vytvoří k produktům kompletní popisky zcela automaticky a bez zásahu uživatele. E-shopař jen schválí obsah v administraci, který AI vytvořilo přes noc a může se věnovat dalším věcem.
Obecně lze říci, že využíváme AI tam, kde můžeme – v samotném Pobo, ve vývoji, v produktu i v analytice.
Před rokem jsi zmínil, že makáte na integraci se Shopify, ta je nyní už venku. Což vám otevřelo dveře prakticky do celého světa, jak se vám tam momentálně daří?
Napojení na Shopify máme hotové několik měsíců. Aktuálně Pobo na Shopify používají klienti působící převážně na německém trhu a českém trhu. Zatím jsme na začátku, konkurence je obrovská, nicméně jsme na dobré cestě.
Jak dopadla plánovaná integrace s běžně používanými CMS jako je například WordPress? Víme, že jsi zmiňoval, že tam vnímáte díru na trhu. Už jste ji stihli zaplnit?
Napojení na WordPress jsem zatím odložili. V příštím roce chceme vytvořit white label editoru, který půjde integrovat téměř do jakéhokoliv řešení, včetně zmiňovaného WordPressu.
Kam jste se posunuli vy jako tým?
Stále zkoušíme nové technologie. Kolega frontendista v Laravelu vyvinul pro naše specifické potřeby jednoduchý systém na vytváření ticketů směrem od klientů k nám a nyní pracuje na klikacím designeru pro obsah ve Vue 3.
Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů
Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.
Potřebovali jsme pracovat na jednom projektu paralelně s Node.js a PHP, proto jsme hledali cestu, jak obě technologie zprovoznit na jedné doméně. Rádi předáváme informace dál, proto jsme sepsali návod, jak si vše nastavit na VášHosting.cz
Můžeš s odstupem porovnat tyto dva světy? PHP a Node? Začněme třeba s tím, jak se shání vývojáři pro jeden nebo druhý stack
v Pobo používáme Node na interní aplikaci – editoru, čistě na dev a build (standardní workflow). Nemáme kapacity používat Node i na backendu, nicméně věřím že se časem uchytí (u nás to nedává zatím smysl). Jsme také napojení na externí systémy, proto toto (standardní) řešení.
Vedete u vás vývojáře k tomu, aby se specializovali na konkrétní platformu? Nebo je spíše motivujete, aby uměli oba stacky
Co se týče na specializací na stacky – vývojáři pracují v jazycích, na které jsou navyklí. Nemá smysl nutit PHPkaře přeučovat na Node a naopak frontenddistu na PHP.
A co na to „devops“? Node.js svět svým přístupem staví firmy do větší pozornosti, co se týče provozování aplikace. Ve vašem řešení jste však nezvolili žádnou z „hype“ platforem na orchestraci dockeru, ale dle našeho názoru, přiměřené řešení pro provozování aplikace. Jaký příběh stojí za tímto rozhodnutím?
Co se týče devops – deploy řídíme v Github CI, kde máme testy, atd. U DevOps vycházíme z pragmatického přístupu, který klade důraz na stabilitu, efektivitu a snadnou údržbu. Orchestrace pomocí Dockeru vyžaduje hluboké znalosti a přináší určitou složitost, kterou jsme chtěli minimalizovat. Zvolili jsme proto jednoduché a ověřené řešení s Node.js za Nginxem, které nám umožňuje snadno spravovat provoz a rychle reagovat na změny.
Děkujeme Ti za rozhovor.
Co vás rozhodně bude zajímat: Jak si Tomáš pohrál s našimi servery a přišel s řešením, se kterým si nastavíte Node.js za Nginx.