← Zpět na všechny články blogu

Stačí vlastní touha něco změnit. Jsem parťák, ne spasitel, říká kouč Martin Semerád

Iveta Zlatníčková
Iveta Zlatníčková Aktualizováno 21. 1. 2025 – 4 min. čtení
Blog

Martin Semerád se nejprve musel sám najít, než se vůbec pustil do práce s klienty a nebyla to úplně hračka. Musel se z nejhoršího vybrousit sám, ale na své nejtemnější období vzpomíná jako na nejlepší období svého života. Naučilo ho to disciplíně a dalo směr, který tak dlouho hledal.

Myslím si, že jako lidi obecně prostě nemáme čas si sednout a vyndat si z hlavy, co tam máme. Spíš máme tendenci pasivně přijímat informace a myslet si, že se tím posouváme.

Martin Semerád, Nabroušený kouč

Probrali jsme toho dost o tom, jaký je rozdíl mezi terapeutem, mentorem a koučem, jak hledat smysl a vizi v životě nebo jak on spolupracuje se svými klienty. Vznikl z toho moc příjemný rozhovor, ve kterém věříme, že si každý něco najde. Tak si ho užijte.

Kdo je Nabroušený kouč?

Martin Semerád, si rád říká „Nabroušený kouč“. Hned v úvodu rozhovoru nám prozradil, že s sebou obvykle nosí vikingskou sekeru – bohužel na tento rozhovor ji nechal doma. „Nabroušený“ je podle něj jen marketingová hříčka, ve skutečnosti se věnuje mentální odolnosti, smyslu života a obecnému koučinku.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

„Začínal jsem u komunikace a neverbální komunikace, to mě fascinovalo. Dnes se ale zaměřuji hlavně na osobní rozvoj, disciplínu a posouvání lidí kupředu,“ vysvětluje Martin.

Nabroušená sekera jako metafora i životní motto

Martin vysvětlil, že název „Nabroušený kouč“ vychází z citátu Abrahama Lincolna: „Když mi dáš 6 hodin na pokácení stromu, 3 hodiny budu brousit sekeru.“ Kouč pomáhá připravit se, ale klient musí jednat sám.

S oblibou tak říká:

Rád s vámi nabrousím sekeru, ale strom musíte pokácet sami.

Respektive, jeho povinností jako kouče není odvést veškerou práci za klienty, ale připravit je na to, co pak musí udělat oni sami. Každý klient, který chce vstoupit do spolupráce s Martinem, musí vědět, že to jediný, co potřebuje, je vlastní touha něco změnit a pracovat na sobě.

Nedoufejte, že já jako kouč za za vás udělám veškerou práci. Jsem zodpovědný jen za průběh koučování. Kolik úsilí, potu a slz chcete investovat do spolupráce, tolik z toho potom dostanete.

Kouč vs. terapeut: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Martin jasně definuje rozdíl mezi koučem a terapeutem, což si spousta klientů často plete:

  • Kouč není psycholog ani terapeut, ale profesionál, který se zaměřuje na budoucnost a konkrétní akční kroky. „Kouč je tu od toho, aby pomohl lidem posunout se kupředu, najít směr a akčně jednat.“
  • Terapeut naopak pomáhá zpracovat minulost a zkoumá příčiny. „Terapeut se hrabe v minulosti, kouč se dívá do budoucnosti. Oboje má svůj smysl a někdy je ideální kombinace obou přístupů.“

Nejčastější témata klientů

Klienti Martina Semeráda přicházejí s různorodými tématy, od zvyšování sebevědomí a osobní disciplíny, až po hledání smyslu života. „Třeba hledání smyslu života je dlouhodobý proces, který zahrnuje hodnoty, silné a slabé stránky, limity a vizi do budoucnosti.“

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Zajímavé je, že se věnoval i klientovi, který měl strach z myší. Popsal, jak taková spolupráce probíhala:

Spousta lidí se babrá v problému, ale my jsme se zaměřili na to, jak chce, aby situace vypadala. Programovali jsme nový model chování.

Z kuchyně v Londýně k mezinárodním kurzům

Martinova cesta za koučováním začala v Londýně, kam odešel hledat svůj vlastní smysl života. „Dělal jsem v kuchyni pod mostem, pak jsem se náhodou dostal ke koučovi, který mi totálně změnil pohled na svět. Tehdy jsem investoval všechny své peníze do vzájemné spolupráce, což mi otevřelo dveře do osobního rozvoje.“

A ničeho nelituje. Postupně se vypracoval co by kouč a vytvořil 12 online kurzů zaměřených na komunikaci a sebevědomí. Ty se dnes prodávají ve více než 110 zemích světa.

Největší odběratelé jsou Indie a USA, v Českém prostředí je třeba teprve rozšířit povědomí.

Jak probíhá koučování

Největší mýtus o koučingu podle Martina? „Lidi si myslí, že jim řeknu, co mají dělat. Ale kouč se ptá, co chceš udělat ty a jak k tomu dojdeš.“ Klíčová je odpovědnost klienta: „Jsem parťák, ne spasitel.“

Mají Češi chuť na sobě pracovat?

Martin přiznává, že měl období, kdy chtěl na Česko „zanevřít“ kvůli negativnímu přístupu lidí. „Lidi tu jsou naštvaní, nechtějí na sobě pracovat.“ Naštěstí se situace změnila: „Dnes potkávám spoustu skvělých lidí, který mají neuvěřitelný tah na branku.“

Zaujal vás Martin? 🎥 Pusťte si celou epizodu na YouTube:

🎧 Nebo poslechněte na Spotify:

Martinova rada na závěr?

Mějte jasnou vizi. Když neznáte svůj směr, nepoznáte, co je pro vás správné a co ne. S dobrým směrem se dá rozhodovat lépe a efektivněji.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spamovat vás nebudeme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server