Ahoj Davide, představ se nám prosím. Kdo je David Kratochvíl?
Ahoj, jsem David a vedu tým super lidí v agentuře, kde děláme webové aplikace na míru. Řekl bych, že David Kratochvíl je celkem veselý kluk :), sportovec a člověk s životními hodnotami. Ale těžko říct, jak hodně zkreslený pohled mám sám na sebe, to musí posoudit ti, co mě znají.
Řekni nám víc o Webovém servisu. Co děláte? V čem jste výjimeční? Jaké projekty máte na svědomí?
Primárně programujeme, kódujeme a kreslíme. Kdybych to měl říct hodně obecně, tak zjednodušujeme firemní procesy a šetříme firmám čas tím, že stavíme systémy na míru podnikání klienta. Typicky přijde firma, že dělá nějakou činnost a my pro ní navrhneme a vytvoříme systém. Může jít třeba o eshop – ty děláme nejvíc, nebo o systém na firemní komunikaci.
Jako jeden z největších a nejkomplexnějších systému, které jsme dělali považuji vaseliga.cz. Dále jsme dělali systém technické dokumentace pro GE nebo aplikaci na interní komunikaci pro Monetu. Z eshopu pak eshop.autopalace.cz, nebo bola.cz či artisan.cz, který má asi 10 prodejen. Také se z části podílíme na vývoji vašeho VPS centra.
Proč si takhle zvuční klienti vybrali právě vás?
Většinou kvůli tomu, že jsme schopni vymyslet a realizovat systém, který neotravuje zaměstnance, ale pomáhá jím. Eshopaři za námi chodí většinou proto, že máme zkušenosti s komplexními systémy, umíme pracovat s velkou databází – máme třeba klienta, který má 13 milionů produktů. A zároveň máme vhled do online marketingu.
VPS Centrum
Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.
Na co jsi za Webový servis nejvíce pyšný?
V poslední době na naší nejnovější verzi systému Weseus. Což je jádro, na kterém stavíme naše systémy. Je technologicky aktuální, umíme ho škálovat, rozvíjet a dlouhodobě udržovat.
Také jsme si celkem vychytali firemní procesy, takže se nám daří lépe plánovat, dodržovat rozpočty a termíny – což je u vývojářů občas problém. 🙂 Ale netvrdím, že je to ještě 100%.
Kde vidíš Webový servis za 5 let?
Chtěl bych se posunout více do zahraničí. Již na to máme připravený systém a už nyní máme několik klientů na Slovensku a jedna aplikace nám běží celosvětově. V říjnu budeme spouštět Vaší ligu v několika evropských zemích. Rád bych se ale podíval i za moře.
Máte nějaké firemní hodnoty a jak se promítají do chodu firmy?
Rozhodně. Snažíme se být otevření co nejvíce to jde. Ať už k lidem ve firmě, nebo ke klientům. Snažím se říkat vše narovinu. Lidé u nás vědí kolik komu fakturujeme, kolik máme práce, jaké jsou plány, výhledy do budoucna a také máme otevřené platy. Vidí ale i ty horší stránky. Například kdo nám neplatí, nebo kdo bude končit, ale to jsou naštěstí jen výjimky.
Proč jsi se rozhodl pro otevřenou politiku firmy? Co tě k tomu motivovalo?
Bylo to několik impulsů, v první řadě zkušenost. LIdé se o firmu zajímají – ptají se, já jsem osobně celkem dost upřímný a inspirovala nás taky VAŠE LIGA, která tento koncept praktikuje snad už od začátku a funguje jim to. No a v neposlední řadě literatura. Jsou to sice už profláknuté knížky, ale dost mi v tom pomohlo Štěstí doručeno a Radikální otevřenost.
Kolik u vás pracuje lidí a jaké používáš nástroje, abys je uřídil?
Aktuálně je nás 8 a zatím velký nárůst lidí neplánujeme. Maximálně budeme přibírat 1-2 lidi. Loňský rok byl pro nás rokem investicí do nového systému, tak je potřeba investici vrátit do zisku. Budujeme firmu založenou na jistotě = na zisk, ne na obrat.
Kromě Freela na řízení projektů, používáme na finanční plánování Spreadsheet. Na komunikaci pak klasicky Slack.
Jak jsi se k tomu dostal? Chtěl jsi vždy podnikat?
Chtěl. Měl jsem předobraz u svých strýců, oba podnikali a mně se to líbilo, ikdyž to oba měli těžké. Jeden podniká do dnes s kamionovou dopravou – a to dost úspěšně.
Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů
Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.
K WS mě přivedl Karel Dytrych, kdy jsem nastoupil jako markeťák ještě v Pardubicích.
Jak probíhá tvůj klasický pracovní den? Máš nějaké rutiny, které bys doporučil?
Udělat si ráno kafe. :)) Ne, popravdě za mě je skvělé vstávat brzo, odbavit si nejtěžší úkoly dne, co nejdříve. Případně si den předem naplánovat. Stanovit si 3 hlavní úkoly, které chci následující den stihnout. A taky odpočívat. Pracovat 12 hodin denně není z dlouhodobého hlediska efektivní.
Práskneš na sebe nějaký podnikateský fail? Můžeš i víc.
Tak třeba když jsem si na začátku myslel, že to bude všechno v pohodě, tak nějak bez práce. 🙂 Nebo když jsme podcenili finanční plánování, nabrali větší množství lidí, větší kanceláře a rázem jsme skoro skončili, protože nebylo tolik práce pro marketing a někteří klienti skončili.
Také když jsem si nechal ve firmě lidi, se kterými jsem nebyl 100% spokojen. Problémy po nich se s námi táhly i rok a půl po jejich odchodu. Mohlo by to znít, že jim vyčítám, ale to vůbec. Moje rozhodnutí musí jít za mnou.
Jaké jsi udělal opatření?
V první řadě jsme začali lépe plánovat finance. Udělali jsme si plán nákladů, příjmů a plánovaných příjmů. Zpětně vyhodnocujeme měsíce, ale i klienty. Bylo také nutné upravit některé spolupráce s klienty, které pro nás nebyly ziskové. Což je jeden z nejtěžších úkolů, aby stávající klient přistoupil na nové podmínky. Dost se mi v tom osvědčilo vysvětlit klientovi, proč je to pro nás problém a co se stane pokud v tom budeme pokračovat.
Také jsme opatrnější v nákladech, hlídáme si to.
Který projekt se Ti naopak nejvíc povedl? Nemyslím největšího klienta, ale třeba spíš něco na co se podíváš po letech a řekneš si, jo – to se povedlo.
Opravdu jsem nadšen z našeho nového jádra systemu – Weseusu, který se líbí nejen nám, ale i klientům. Už na něm máme celkem dost projektů a zatím si ho všichni pochvalují. V září nás čeká velký milník. Budeme na novém systému spouštět dva eshopy, kde každý dělá okolo 70 objednávek za den a obrat se pohybuje okolo 7 milionů měsíčně… Oba e-shopy budou mít také dvě jazykové verze. S jedním klientem jdeme na Slovensko, s druhým jdeme naopak ze Slovenska k nám.
Davide, ty jsi velký sportovec. Pomáhá ti sport v podnikání? Máš v tom nějaký překryv? Řekl by jsi, že jsou podnikatelé sportovci v něčem specifičtí?
Vyčistit si hlavu. Také jsem se ve sportu naučil dvě užitečné věci. Prohrávat a nevzdávat se. Překryv mám primárně s VAŠI LIGOU, kde hraju tenis a běhám. Řekl bych, že podnikatelé sportovci jsou více soutěživý. Já se například pořád s někým vyzývám a sázím o piva. 🙂
A nelezou ti ty sázky do peněz? 🙂
😀 Ani moc ne. Jsem datově založený člověk, takže se sázím jenom když je velká pravděpodobnost, že vyhraju. Takže většinou vyhrávám. :))
Kde budou eshopy a e-commerce za 5 let?
To nevím, myslím si, že to neví nikdo, možná lidi jako Bezos. Já jím nejsem, tak nechci predikovat nesmysly. 🙂
Co děláte pro to abyste s tím udrželi krok?
Dlouhodobě se musíme vzdělávat, posouvat systém, posouvat metodiky. Snažit se implementovat rozumné věci, ne výstřelky typu VR nakupování a podobně. To je hezké na pohled, ale nemyslím si, že to bude v brzké době použitelné.
Kdo tě v podnikání nejvíce ovlivnil a čím?
Asi Tony Hsieh v knížce Štěstí doručeno. Svou otevřeností k lidem a přístupem k ním. Jinak moc vzory, nebo mentory v podnikání nemám. Rád dělám věci dle vlastní úvahy a úvahy lidí u nás. To jsou lidi kterým věřím a který mají vhled do našeho podnikání.
Ty se už pár let dostáváš do kontaktu s naším VPS Centrem. Co je jeho nejlepší a nejhorší vlastnost?
Nejlepší je asi intuitivnost celého VPS centra, nejsem úplně zdatný (a teď se omlouvám za to slovo) „ajťák“, takže v terminálu umím jen pár příkazů, ale víc jich ani nepotřebuji umět, protože si všechno dokážu naklikat v centru bez rizika, že bych něco po..
Nejhorší? Rychlejší implementace roadmapy, kterou máte namyšlenou, ale to je zčásti i naše kaše – nejsou lidi. :))
Doporuč nám prosím nějaké weby, články, knihy nebo podcasty, které by nám neměly utéct.
Podcasty:
Z knížek: