← Zpět na všechny články blogu

To nejlepší z konference PHP.live plus 2024

Honza Černý
Honza Černý Aktualizováno 5. 8. 2024 – 5 min. čtení
Blog

O PHP konferenci PHP.live vím už nějaký ten pátek. Přeci jen letos už proběhl 9. ročník, ale ne a ne se do té Ostravy za těch 9 let dostat. Tento rok mi to ale naštěstí vyšlo. 

Náš společný road trip s Milanem Šulcem začal na půli cesty mezi Hradcem a Ostravou. Cesta to byla ještě dlouhá a celou jsme ji prodiskutovali nad technickými tématy. Vše se odvíjelo kolem Dockeru a jeho provozování na VPS serverech → Například, jaké různé nástroje využít, když vývojář nechce sáhnout rovnou po tak komplexním, jako je například Kubernetes. Milan mi doporučil Nomad, Dokku a Coolify.

Cestu nám komplikovalo počasí, takže jsme minuli Keynote a první dvě “jednohubkové” přednášky. Zde jsem si pak alespoň trochu dohledal info o jedné zajímavosti, kterou jsem dříve neznal – že obrázkový formát AVIF je dostupný ve všech moderních prohlížečích a jeho komprese je oproti starému JPEG dechberoucí. Více o AVIF v češtině se rozepsal Martin Michálek ve svém článku.

Fotografie z jedné ze stage.

Průběh akce PHP.live plus 

Na akci samotné je zajímavý i fakt, že se odehrává ve dvou městech současně, konkrétně v Ostravě a Žilině na Slovensku. Řečníci se živě střídají napříč bloky a tak má první přednáška na php.live byla skrze telemost.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Webová přístupnost očima Andreje Němečka

Ze Žiliny nám povídal Andrej Nemeček o webové přístupnosti. Zmínil, že velké firmy čekají v roce 2025 velké změny. V platnost vejde nová evropská směrnice o tvorbě přístupných webů. Pokud vás téma přístupnosti zajímá, určitě doporučuji přečíst náš článek o přístupnosti nejen pro WordPress.

Fotografie přednášejících a účastníků společně debatujících na chodbě.

Jan Nedbal se ponořil do hloubky PHPStanu

Po coffee breaku přišel na ostravskou scénu Jan Nedbal. Honza je zkušený PHP vývojář, který se v poslední době zabývá DX (tedy developer experience). K tomu mu pomáhají různé nástroje a tooly a v jeho přednášce šel do hloubky nastavení PHPStanu. Prošli jsme si základní nastavení, mnoho doporučení na rozšiřující balíčky, které umí váš kód o to přísněji sledovat. Hlavně představil novinky v právě vydané verzi 1.11

Velkou pozornost směřoval ke tvorbě vlastních pravidel, která se hodí udržovat v kontextu firmy a projektu a přináší tak velkého pomocníka při specifické kontrole kódu na projektu.

Fotografie Jana Nedbala prezentující v Ostravě.

Ivan Hodynchuk a nová “web vital” metrika INP

V ostravské aule představil Ivan Hodynchuk novou metriku INP, která je od března 2024 v Core Web Vitals. Více se o ní můžete dočíst v článku od Martina Michálka. Kdybych měl jeho přednášku zjednodušit, tak v podstatě řekl: “Klikni a zapni stopky, než se něco stane. Když to web zvládne do 20 ms, je to OK, jinak to jsou minus body”. 

Tohle je podle mě velká revoluce v UI. Bude snaha ihned zobrazovat interakci pro uživatele a tím vznikne velký tlak na zrychlování dnešních webových aplikací. Těším se, jak se tato nová metrika uchytí v praxi a jak změní uživatelské rozhraní na e-shopech a všude jinde. Pokud ještě pro měření rychlosti nic nepoužíváte, doporučuji český projekt pagespeed.cz. Na něm můžete v rámci jednoho testu sledovat tři adresy a vidět tak v čase jejich vývoj k lepšímu, nebo když se něco nepovede, stejně tak možnost opravit a zrychlit váš web před konkurencí.

Fotografie z Ostravy, pohled dovnitř, kde stojí účastníci a hovoří spolu.

Tomáš Mihalička a růst vlastní PHP aplikace

Další přednáška šla živě ze Žiliny, kde Tomáš Mihalička povídal o růstu jejich PHP aplikace. Kde z monolitické aplikace vytáhli modul platební brány a přešli na koncept microservice, ve které komunikace probíhá pomocí architektury Event Driven a pod kapotou jim pomáhá knihovna Symfony/Messenger. Dozvěděli jsme se o nástrahách, které na vás čekají, když provozujete obrovskou herní platformu. Když například najednou máte špičku návštěvnosti a nějaká platební brána má potíže, a jak se na podobné „nepředvídatelné věci“ připravit.

Jan Mikeš a jeho alternativní pohled na PHP web servery

Poslední přednášku měl ostravský zápasník s legacy kódem Jan Mikeš. Představil dnešní pohled na alternativní PHP web servery. Začátek přednášky se nesl v opáčku, jak je na tom Apache a Nginx a který se hodí více a na jaký konkrétní usecase. Mimochodem, oba web servery můžete snadno používat na našich VPS serverech a spravovat přes uživatelské rozhraní VPS Centrum. 

Pak následovalo představení různých méně známých serverů, které přináší zajímavé vychytávky. Třeba takový Caddy s automatickým HTTPS (na našich VPS máte samozřejmě možnost HTTPS díky VPS Centru na jeden klik s automatickou aktualizací jak pro Apache, tak Nginx) 

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Nejvíce pozornosti však získal mladý projekt FrankenPHP. Jedná se o webserver psaný v GO a běžící nad Caddy. V módu Worker nemá, dle koláčových grafů, konkurenci a do kapsy tak strčí i alternativní přístup k běhu PHP aplikací jako je třeba Swoole. Pokud potřebujete z PHP vytáhnout maximální výkon, určitě by vám technologie FrankenPHP neměla uniknout pozornosti.

Fotografie některých účastníků, kteří spolu hovoří na chodbě během pauzy.

Afterparty

No a po skončení konference, jak už to tak bývá, jsme se vydali do blízké hospody, kde jsme debatovali o tématech, která konference přinesla. S řečníky i s účastníky jsme do detailu rozebírali některá témata a k tomu nám nad hlavou bruslil český hokejový tým. Krásné zakončení večera. Díky moc celému týmu, který za konferencí stál, že se jim podařilo uspořádat takto parádní akci, na kterou budu rád vzpomínat.

Záznam z přednášek letošního ročníku je už dostupný na YouTube kanálu, kde mimochodem najdete i loňský program.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spamovat vás nebudeme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server