← Zpět na všechny články blogu

Jak vybrat doménu a má vliv na SEO?

David Janík
David Janík Aktualizováno 10. 10. 2023 – 12 min. čtení
Blog

V dnešním článku se naučíme, jak vybrat doménu, která s vámi vydrží. Bez domény se na internetu neobejdete a je nutné, vybrat si tu pravou. Stejně jako při výběru manžela/ky se snažíme vybrat partnera na celý život.

Má doména vliv na SEO?

Nejprve je dobré vědět, co to SEO vlastně je a jak funguje. Search Engine Optimization je “věda”, která se věnuje ovlivňování viditelnosti vašeho obsahu ve vyhledávačích, jako je google.com nebo seznam.cz. Je jedno, jestli se jedná o blogový příspěvek, prodejní stránku, video nebo profily a příspěvky na sociálních sítích.

Algoritmy dostávají tzv. signály z webu, které dokážou obsah webu i celé stránky ohodnotit.

  • Jak často uživatelé na váš obsah z vyhledávání klikají
  • Jak dlouhý obsah je a jak se dobře čte
  • Jak je obsah interaktivní a či toho uživatelé využívají (obrázky, videa, animace)
  • Vrací se uživatelé na web?
  • Dívají se na další obsah nebo hned odejdou?
  • Přes dalších 200+ signálů

Těch signálu je už přes několik stovek a budou stále přibývat. Další věc, která se nemění jsou prostě změny. Stejně jako v životě, i algoritmy jdou kupředu a snaží se nám dodávat obsah, který hledáme. A my vyměňujeme lepší algoritmy za své soukromí…To je ale zase na jindy.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Má tedy doména vliv na SEO? V krátkosti odpovíme, že ano, ale opravdu zanedbatelný. Klíčové slovo v doméně pomůže, avšak nespasí. Dříve vyhledávač Seznamu domény s klíčovými slovy v doméně opravdu upřednostňoval, ale už i tam jim došlo, že dobrý eshop s elektronikou najdete i na doméně jako je alza.cz nebo czc.cz a ne nutně na elektronika.cz nebo notebooky.cz.

Plusové body u algoritmů získáte kvalitním a dobře čtivým obsahem, který uživatele opravdu čtou a interagují s ním. 

Dalším důležitým oborem je linkbuilding. Ten pomáhá s autoritou domény. Pokud na vaši doménu odkazují weby jako wikipedia.cz nebo root.cz, tak vám vyhledávače přičtou další body k plusu před ostatními = vyšší pozice.

Pokud máte hodně specifický obor např. chcete psát recenze o ručnících, tak doména rucnik.cz vám opravdu pomůže. Zaplníte web obsahem, který se bude věnovat pouze ručníkům a díky takové kombinaci a specifickému zaměření budete mít výhodu před konkurencí. 

To ale neznamená, že stačí napsat jeden článek o druhu ručníků a tím to zhasne. Budete mít výhodu, jen pokud budete pravidelně dodávat kvalitní obsah o daném oboru. V celkovém kontextu získáte díky klíčovému slovu v doméně menší výhodu. Není to ale kouzelná hůlka, která mávnutím dostane váš web na první příčky vyhledávání.

Kéž by to bylo tak jednoduché. To by si však špičkový SEO specialisti neúčtovali i přes 2 tisíce na hodinu.

Proto nikomu nevěřte, že vás dostane na první stránky vyhledávačů, pokud není v plánu vytváření kvalitního obsahu!!!

Jak vybrat doménu? Přinášíme 8 rad a tipů 

Teď už pojďme na rady a tipy, jak si správně vybrat doménu, která vydrží. Pokud se o doménu budete starat dobře pomocí linkbuildingu a obsahu, tak mi věřte, že za pár let bude mít mnohem větší hodnotu než všechny prodlužovací poplatky dohromady. 

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Vyhledávače nekontrolují majitele domény, ale jak dlouho už doména funguje a jak pravidelně přispívá a aktualizuje obsah. Obchod s doménami není tak malý, jak by si většina lidí mohla myslet. Točí se v tom opravdu miliony. Doména Kiwi.com byla prodaná za neuvěřitelných 19 milionů korun.

Jak vybrat koncovku u domény?

Jestli má doména vliv na SEO jsme si rozebrali. Konkrétně u domény druhehoradu.cz, ale každá doména má i svoji koncovku neboli první řád, jako .CZ .COM .EU. 

Existuje skupina tzv. nadnárodních domén a mezi ně patří:

  • .COM
  • .ORG
  • .NET
  • .INFO

Na takových doménách můžete zveřejňovat obsah v jakémkoliv jazyce a lidé jsou už naučení, že se jedná o univerzální koncovky, které si najdou místo na každém trhu. 

Vždy záleží, jaký projekt máte v plánu spustit. V případě webu o srovnávači půjček může doména srovnavacpujcek.com znít dobře, ale představte si, kolik lidí se bude snažit do URL psát srovnavacpujcek.cz? Vyplatí se vám to riskovat? To už je na vás.

Jiný příklad je pokud budujete vlastní brand a máte specifické jméno. Takových podobných webů tolik nebude a uživatelé si k vám cestu najdou.

Nikoho asi nepřekvapí, že pro český trh je nejlepší právě česká koncovka .CZ. Není to kvůli SEO, ale hlavně proto, že český trh je zvyklý tak max. na 3 koncovky:

  • .CZ
  • .COM
  • .EU

Lidé si je dokážou zapamatovat a snadněji vás vyhledají. Pokud plánujete mezinárodní projekt, tak je vždy nejlepší koupit .COM doménu a pak skupovat stejnojmenné názvy i v lokálních koncovkách. Doménu pak stačí jenom přesměrovat na hlavní doménu, kde už se mu přiřadí správná jazyková mutace.

Už je to pár let, co vylezly na doménové světlo nové koncovky:

  • .BLOG, .AGENCY
  • .DEV, .CEO
  • .BANK, .BAR
  • +500 dalších

Díky (nejen) novým koncovkám se pro všechny trhy naskytla příležitost pohrát si s názvem domény tak, aby seděla i s koncovkou. U nás využíváme např. africkou koncovku .TO pro naši aplikaci na monitoring serveru – Hlidam.to

Další zajímavé koncovky:

  • .IT
  • .SI
  • .US
  • .BE
  • .HU
  • .LOL
  • .TOP

Podle Googlu koncovka nemá na SEO vliv. Stále nejdůležitějším aspektem jsou zpětné odkazy tzv. linkbuilding a kvalitní obsah. Je už jedno, jestli odkazy směřují na doménu .COM nebo ty stejné na .BLOG. Nebude se v tom dělat rozdíl. Samozřejmě za pár let může být všechno jinak, ale přijde mi nepravděpodobně, že by to šlo tímto směrem.

Čím kratší, tím lepší

Kratší znamená méně písmen a znaků, a to výrazně pomůže se zapamatováním domény. Mnoho firem i po úspěšném boji na konkurenčním trhu usoudí, že je potřeba změnit celý brand včetně domény.

Krásný příklad je skypicker, který se přejmenoval na kiwi. 9 znaků vs 4 a to na globálním trhu už rozdíl udělá. Další příklady skvělých domén: rohlik, alza, czc, seznam, dvtv…

Jenže tady je ten zakopaný pes. Všichni chtějí co nejkratší název, a to doménový spekulanti dobře vědí. Sehnat proto jakoukoliv kombinaci 3 znakových domén na koncovce .COM už nejde. Všechny jsou zaregistrované a těch 4 znakových už taky moc nezbývá.

Musíte být při vymýšlení názvu domény hodně kreativní nebo sáhnout hluboko do kapsy. Na .CZ trhu to ještě není tak horké, ale už se zásoby dobrých domén krátí na všech tradičních koncovkách. Určitě je vykupuje Kalousek. 🙂

Skvělé příležitosti jsou stále na trhu s novými koncovkami, ale pokud máte v plánu působit pouze na českém trhu, tak záleží hlavně na cílové skupině. Jestli si na novou koncovku dokážou zvyknout a zapamatovat si jí.

Jednoduché na psaní i výslovnost

Menší počet znaků automaticky neznamená, že se doména dobře pamatuje, ani že se bude jednoduše vyslovovat a HLAVNĚ psát. Představte si, že budete mít takové krátké a originální jméno – X Æ A-12, jako nový syn Elona Muska. Jenže 99,9% lidí to nedokáže napsat na klávesnici a natož to správně vyslovit. (Chudák)

Tohle je v doménovém světě špatně od A do Z. Při registraci domény si sami zkuste doménu párkrát napsat na klávesnici, na papír, říct si jí nahlas a prozkoumejte, jak se vám s ní pracuje. 

Budete ji používat několikrát denně. Psát nebo diktovat do telefonů, do emailů na konferencích. Nezapomeňte ani na e-mailové schránky, které na doméně poběží a budou se reprezentovat každou odeslanou zprávou.

Nejlepší je zeptat se kamarádů nebo rodiny, co si o doméně myslí. Za 2-3 dny se jich zeptejte znovu, jestli si pamatují název domény, který jste spolu řešili a sami poznáte, jak je zapamatovatelná.

Doména s pomlčkou nebo čísly?

Nezapomeňte, že doména má být jednoduchá na psaní i výslovnost. Pomlčky a čísla proto nejsou dobrý nápad. Pouze pro specifické případy. Jako třeba vas-hosting.cz :-), ale máme samozřejmě zakoupené verze bez pomlčky, které směřují na hlavní doménu. Občas se používají i čísla 2 (to, too) a 4 (for), ale do brandovaného/firemního názvu to nedoporučujeme.

Doporučujeme postupovat stejně. V budoucnu si zase můžete ušetřit spousty problémů

Čím bude web známější, tím dříve se můžete stát terčem doménových spekulantů, kteří se budou snažit na doméně vydělat různými způsoby. Přesměrují provoz přes affiliate odkaz, přesměrují váš traffic na konkurenci, prodat vám jí za mnohem vyšší cenu, než je registrační poplatek atd. Jsou opravdu kreativní.

Hlavně všichni si nebudou pamatovat, jestli je číslo vyjádřeno slovy nebo číslicí, je mezi tím pomlčka? Jednoduše čím méně důvodu k přemýšlení uživatelům dáte, tím to bude lepší.

Klíčové slovo v doméně pomůže, ale nespasí

Na začátku článku jsme rozebírali, jestli klíčové slovo v doméně má na SEO nějaký vliv. Ukázali jsme si příklad s recenzemi ručníků na doméně rucnik.cz, kde to v dlouhodobém měřítku mírně pomůže, ale zásadní pro úspěch to není. 

Bez linkbuildingu a kvalitního obsahu v SEO NIKDY neuspějete.

Prověřte možnosti ochranné známky

Než doménu zaregistrujete, je dobré si ověřit, zda se na ní nevztahuje ochranná známka. Na webu úřadu pro průmyslové vlastnictví zadáte znění ochranné známky, např. alza a zobrazí se typy ochranných známek a jestli je platná.

Pokud už máte rozběhnutý web, firmu nebo e-shop tak je možné si svoji identitu a doménu ochránit. Není to levná záležitost (cca 12-20 tisíc Kč), ale účel to splní skvěle. Žádný doménový spekulanti se na vaší doméně už nepřiživí. Centrální registr takovou doménu převede do vašeho vlastnictví a správy.

Nechte si pomoct od generátorů

Pokud nevíte jak dál, tak generátory mohou poskytnout finální inspiraci. Pro anglická slova jsou generátory samozřejmě lépe připravena než pro složitější češtinu. Jde kombinovat česká i ang. slova, která vytváří originální domény. Jen se ta dokonalá kombinace musí najít.

Nástroje, které pomohou:

  • Generátor českých slov – napíšete znaky, která má obsahovat a délku
  • Wordgen – online generátor náhodných a vymyšlených slov / kombinací
  • Wordoid – Vyberete jazyk, jak má slovo začínat – obsahovat – končit, a počet znaků
  • Leandomainsearch – stačí napsat slabiku nebo slovo, jaké má doména obsahovat a vygenerují se vám různé kombinace

Podívejte se jaké domény používá konkurence v oboru a zkuste přijít s vlastní variantou.

Myslete dlouhodobě, vyplatí se to

Stavte se k tomu, jako by se jednalo o svatební den. Plán A je vždycky jasný, vydržet spolu až do smrti. Pokud si vyberete doménu špatně, přichází plán B neboli rozvod. Změna domény, názvu firmy i webu je vždy náročná věc. Sebere to spousty energie, která by se dala zužitkovat jinde.

Při registraci domény nebuďte spontánní a v klidu si to rozmyslete. Kolikrát se mi stalo, že jsem byl z domény nadšený, ale hned druhý den jsem objevil mnohem lepší varianty, které jsem nakonec zaregistroval.

Vyplatí se prozkoumat i doménové aukce, jestli tam nečeká doménový poklad za super cenu. Občas se lidé zbavují domén aniž by měli ponětí, jakou mají hodnotu.

Další důležitý faktor je, co na doméně bude. U jednoúčelových affiliate webů, blogů nemusíte tak dlouze přemýšlet, jako když vybíráte doménu pro svou novou firmu.

Co k registraci domény potřebuji?

Moc toho není. Stačí mít originální název a vybrat si svého registrátora. Ten doménu registruje u centrálního registru. V případě .CZ domény to je sdružení CZ.NIC, kde registrátor zaplatí registrační poplatek a doménu registruje na vaše jméno.

Nezapomeňte, že údaje musí být pravdivé! Jinak se může stát, že vám bude doména odebrána bez náhrady.

Samozřejmě doména musí být ještě volná, to prověříte napsáním doménového jména do našeho vyhledávače a hned uvidíte, jestli je doména volná k registraci.

Zkontrolovat vysněnou doménu

U nás ke každé doméně získáte 100 MB FTP s podporou PHP. Stačí pro malé prezentační weby.

Stále jste nenašli tu pravou doménu? Mrkněte na článek ohledně domén s diakritikou. S háčky to už půjde lépe. 🙂

zdroj: https://websitesetup.org/choose-domain-name/

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spamovat vás nebudeme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server